Kanoistická pádla mají jeden list, žerď a hlavičku. Pádla se vyrábí z různých materiálů: Pádla s listem z termoplastu a duralovou žerdí jsou odolná, levná, ale mají trochu vyšší hmotnost. Dřevěná pádla jsou lehká a jejich žerď při pádlování dobře pruží. Na divokou vodu se používají kompozitová pádla s listy ze vstřikovaných plastů kombinovaných s vlákny (sklolaminát, karbon), která jsou lehčí a pevná, ale jsou náchylnější k poškození.

Jednodílné nebo rozkládací pádlo?

Nedělená pádla jsou bezúdržbová. Výhodou dvojdílných a trojdílných pádel je jejich skladnost - pádlo snadno složíte do kufru vašeho auta. U dělených pádel je třeba spoj udržovat v čistotě a jednou za čas jej promazat vazelínou. Při použití pádla ve slané vodě je třeba pádlo po použití opláchnout sladkou vodou a promazat spoj vazelínou.

Správná délka pádla

Délka pádla závisí na výšce postavy, typu lodě a technice pádlování. Vhodnou délku pádla můžete určit tak, že postavíte pádlo před kanoistu. Pro nafukovací kanoe by mělo pádlo sahat mezi bradu a nos, pro raft k nosu. Orientační délky pádel dle výšky postavy (výška postavy / délka pádla): 190/165 cm, 185/160 cm, 175/ 155 cm, 165/ 150 cm, 155/ 140 cm.

Větší plocha listu umožňuje silný záběr a taková pádla jsou vhodná především pro muže a rafting. Ženám a dětem bude vyhovovat spíše menší plocha listu.

Výrobci pádel pro kanoe a Raft

Pádla BRAVO C1 jsou levná jednodílná pádla vyráběná v Číně. Jejich kvalita je pro běžné rekreační účely dostatečná. K dispozici jsou pouze v červené barvě a velikostech 140, 150 a 160 cm. 

Doporučujeme česká pádla Panda TREK (plocha listu 801 cm2) nebo RAFT (plocha listu 673 cm2) , u kterých si můžete zvolit i rozkládací pádlo a nabízí větší výběr velikostí (140 až 170 cm po 5 cm) a barev. Kvalitní jsou též česká pádla TNP Allround canoe 505 a pádla PROFIPLAST Slalom.