Nafukovací čluny, lodě, kanoe, kajaky a rafty GUMOTEX

Výběr nafukovacího člunu

Jak vybírat nafukovací čluny podle konstrukce a materiálu?

Nafukovací čluny můžeme také rozdělit podle toho, na jaké vodní terény jsou určeny:

Rekreační kajaky (do WW II)

Jsou určeny převážně na klidné vodní plochy (rybníky, jezera, mořské pobřeží), případně na řeky lehké obtížnosti (do WW I). Hlavní předností těchto člunů je skladnost, nízká hmotnost a cena. Na klidné vodě jsou kajaky snadno ovladatelné a stabilní, přeprava i obsluha je velmi snadná. Jejich nevhodné použití na divoké vodě může být nebezpečné! Do této kategorie patří kajaky Twist a Solar. Za přechodný typ můžeme považovat kajak Helios, který můžeme použít na řeky do obtížnosti WW II, případně s použitím kormidla jej lze využít jako levnou alternativu seakajaku.

Kajaky pro turistiku a divokou vodu (do WW IV)

Jsou konstruované pro turistickou plavbu po řekách, na divokou vodu nižších stupňů obtížnosti i pro expediční plavby. Velké množství bezpečnostních prvků, výborná ovladatelnost a dostatek vnitřního prostoru předurčují tyto lodě pro plavbu s bagáží i pro delší výpravy. Lodě jsou vybaveny samovylévacím dnem či vylévacím rukávem na zádi člunu nebo je nabízena krycí zástěra, která zabrání průniku vody do lodě v peřejích.

Kajak Safari je otevřený samovylévací sit-on-top kajak, ideální pro surfování a krátké vyjížďky podél pobřeží Kajak Safari (Salza)(nejlépe s použitím směrové ploutve). Safari je vhodný také na méně vodnaté divoké řeky do obtížnosti WW III (za nižšího vodního stavu). Hlavní přednost kajaku Safari je výborná ovladatelnost, rychlost a tuhost konstrukce. Při převržení z kajaku jednoduše vypadnete natažením nohou, zkušenější jezdci mohou provést eskymácký obrat (je poněkud obtížnější než u plastového kajaku).

Kajak K1 je stabilní kajak se samovylévacím dnem, na kterém se zkušení jezdci mohou pustit do sjezdu peřejnatých řek do obtížnosti WW IV.

K2 je dvojmístná varianta stejného kajaku, která vyniká výbornou manévrovatelností a stabilitou. K2 je méně vhodný na klidné řeky, protože do něj neustále samovylévacím dnem přitéká malé množství vody a těžší posádka nesedí v suchu.

Kanoe pro turistiku a divokou vodu

Kanoe Pálava - oblíbená dvojmístná kanoe určená pro několikadenní plavbu po řece a na sjezdy divoké vody nižší obtížnosti (do WW III). Pohodlné sedačky umožňují sezení i stabilní zakleknutí při sportovní jízdě. Pálavu lze doplnit o třetí sedačku pro dítě a je tak idální člun pro rodinnou dovolenou. Jako příslušenství lze zakoupit krycí zástěru, která brání zalévání vody v peřejích. Bez použití zástěry je nutné vodu z lodi vylévat. Pálava je dobrou volbou pro vodáky, kteří nejčastěji sjíždí oblíbené turistické řeky (Vltava, Sázava, Berounka) a jen výjímečně se vydají na obtížnější terény WW II-III (Stvořidla, Salza, horní Otava).

Kanoe Baraka - výborně vybavená samovylévací kánoe pro jízdu nejen na divoké vodě. Jízdní vlastnosti a tuhost snesou srovnání s pevnou lodí. Baraku lze použít na divokou vodu do obtížnosti WW IV, při zalití voda rychle odtéká rukávem v zadní části člunu. Při jízdě na klidné vodě lze rukáv uzavřít. Baraka je vhodná pro vodáky, kteří jezdí často na řeky vyšší obtížnosti (WW II - IV), ale výborně se hodí také pro letní turistické putování po klidnější řece (Vltava, Sázava, Berounka).

Kanoe Orinoco - tento víceúčelový nafukovací člun je vhodný pro expedice a divokou vodu ale i jako rodinný člun s pohonem na malý motor. Konstrukční řešení trupu zaručuje stabilitu a bezpečnost v peřejích až do stupně WW IV. Orinoco se hodí na peřejnaté vodnaté toky, pro použítí na klidné vodě je méně vhodné.

Vícemístné čluny a rafty

Raft Colorado - univerzální člun pro prázdninové putování po řece s rodinou, nebo pro sportovní sjezdy řek středních stupňů obtížnosti (do WW IV). Otevřená záď zajišťuje odtok vody z člunu v případě zalití člunu v peřejích. Dvojité vzduchové komory bočních válců zajišťují bezpečné nouzové dojetí při protržení vnější stěny člunu. Vyrábí se ve čtyř- a šestimístné verzi.

Raft Pulsar - profesionální raft symetrické konstrukce se samovylévacím dnem pro expedice a komerční raftování, sportovní centra, vodácké kluby, ale i pro závodní činnost.