Nafukovací čluny, lodě, kanoe, kajaky a rafty GUMOTEX

Výběr pumpy | výběr pádla| výběr vesty | další doplňky

Jak vybrat příslušenství a vybavení ke člunu

Jak vybrat pumpu?

Všemi nabízenými ručními i nožními pumpamy lze s použitím vhodné redukce nafouknout většinu prodávaných člunů na dostatečný tlak (kromě vysokotlakých nafukovacích podlážek H2P u motorových člunů a SUP). U člunů Gumotex je ventilová redukce součástí lepící soupravy. Výběr je tedy otázkou kompromisu mezi rychlostí nafukování, cenou a skladností pumpy.

Na menší čluny a rekreační kajaky (TWIST) nebo pokud potřebujete především malou skladnou pumpu, doporučujeme ruční dvoučinnou ruční pumpu DOUBLE QUICK IIIs (3l) nebo nožní pumpu. Foukání nožní pumpou je pomalejší, ale velmi pohodlné. Ruční pumpy bývají dvoučinné a foukají tak rychlejí. Co to znamená, že je pumpa dvoučinná? Jednoduše řečeno pumpuje při pohybu nahoru i dolů. Některé pupy se dají přepnout z pumpy dvoučinné na jednočinnou, což oceníte především u člunů, které se foukají na velmi vysoký tlak (s vysokotlakou podlahou). Pro Pálavu a nafukovací kajaky je vhodná středně velká pumpa BRAVO 4 ALU RED. Tato pumpa je velmi odolná, díky hlinikové tyči. Doporučujeme též pumpu DOUBLE QUICK III, která má velké množství nástavců a nafouknete s ní i matraci nebo balón. Pro velké nafukovací kanoe a rafty je vhodné použít dvoučinnou ruční pumpu o objemu cyklu 6l: BRAVO 6, SUPER 6/3. Obě tyto šesti litrové pumpy se narozdíl od těch menších nevyrábí v Číně, ale v Itálii.

Jak dloho trvá nafouknítí člunu? Při použití vhodné pumpy je to do 10ti minut u kanoe a kajaku. Raft nafouknete do 20ti minut. Pokud Vám to připadá hodně, můžete si zakoupit elektrický kompresor na autobaterii a nafouknout čluny bez námahy.

Pokud máte obavu, že neodhadnete správný tlak v komorách, kupte si raději pumpu s manometrem (měřidlem tlaku).

Jak vybrat pádlo na kanoi a raft?

Nedělená pádla jsou bezúdržbová. Výhodou rozkládacích pádel je jejich skladnost - pádlo snadno složíte do kufru vašeho auta. Kombinovaná pádla jsou rozkládací a lze z nich složit buď dvě pádla na kanoi nebo jedno pádlo kajakářské.

Kanoistická pádla mají jeden list, žerď a hlavičku. Pádla se vyrábí z různých materiálů: Pádla s listem z termoplastu a duralovou žerdí jsou odolná, levná, ale mají trochu vyšší hmotnost. Dřevěná pádla jsou lehká a jejich žerď při pádlování dobře pruží. Na divokou vodu se používají kompozitová pádla s listy ze vstřikovaných plastů kombinovaných s vlákny (sklolaminát, karbon), která jsou lehčí a pevná, ale jsou náchylnější k poškození. Nedělená pádla jsou bezúdržbová. Výhodou dvojdílných a trojdílných pádel je jejich skladnost - pádlo snadno složíte do kufru vašeho auta. U dělených pádel je třeba spoj udržovat v čistotě a jednou za čas jej promazat vazelínou. Při použití pádla ve slané vodě je třeba pádlo po použití opláchnout sladkou vodou a promazat spoj vazelínou.

Délka pádla závisí na výšce postavy, typu lodě a technice pádlování. Vhodnou délku pádla můžete určit tak, že postavíte pádlo před kanoistu. Pro nafukovací kanoe by mělo pádlo sahat mezi bradu a nos, pro raft k nosu. Orientační délky pádel dle výšky postavy (výška postavy / délka pádla): 190/165 cm, 185/160 cm, 175/ 155 cm, 165/ 150 cm, 155/ 140 cm.

Větší plocha listu umožňuje silný záběr a taková pádla jsou vhodná především pro muže a rafting. Ženám a dětem bude vyhovovat spíše menší plocha listu.

Pádla BRAVO C1 jsou levná jednodílná pádla vyráběná v Číně. Jejich kvalita je pro běžné rekreační účely dostatečná. K dispozici jsou pouze v červené barvě a velikostech 150 a 160 cm. Doporučujeme česká pádla Panda (plocha listu 673 cm2) a pádla Panda TREK (plocha listu 801 cm2), u kterých si můžete zvolit i rozkládací pádlo a nabízíme větší výběr velikostí (140 až 170 cm po 5 cm) a barev. Kvalitní jsou též česká pádla TNP Allround canoe 505.

Jak vybrat pádlo na kajak?

Kajakářská pádla mají listy na obou stranách žerdě a pádluje se s nimi na obou stranách lodi. Pro rekreační jízdu na klidných nebo mírně tekoucích vodách se používají klasicky tvarované symetrické listy, které jsou mírně prohnuté pro lepší záběr. Pro sportovnější jízdu se používají listy asymetrické, které umožňují stabilnější záběr. Na divokou vodu je tvar listu relativně široký a krátký. Na klidné vody se používají protáhlejší a užší listy v poměru délka/šířka asi 3:1.

Levná a odolná pádla se vyrábí z termoplastu s duralovou žerdí. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost. Lehká kompozitová pádla jsou choulostivější a výrazně dražší, ale lépe se s nima pádluje.

Délka pádla

Délka pádla se určuje podly typu lodi a vodního terénu. Na divoké vodě se používají běžně pádla do 200 cm. Pádla pro nafukovavací kajaky by měla být delší, obvykle 210 až 230 cm. Délku pádla ovlivňuje také styl pádlování. Pádler s vysokou frekvencí záberu upřednostní kratší pádlo, zatímco kajakář s pomalými záběry by měl zvolit pádlo o pár centimetrů delší.
Určení délky kajakářského pádla: na rekreační pádlování a pro nafukovací kajaky na divokou vodu by mělo pádlo sahat zhruba k zápěstí kajakáře (obvykle 195 až 210 cm). Na pádlování na moři a klidnou vodu je vhodné delší pádlo, obvyke 210 - 230 cm.

Pootočení pádla

Listy kajakářských pádel bývají většinou pootočeny o 30°– 90°. Větší úhel pootočení je výhodnější při pádlování proti větru, menší úhel šetří vaše zápěstí a ramena. Některá pádla umožňují úhel pootočení nastavit. Podle směru pootočení rozlišujeme mezi pádlem pravým a levým. U pravého pádla svírá pravá ruka žerď pevně, zatímco levá se při každém záběru přetáčí. Pravá ruka je tedy řídicí.

Jak vybrat plovací vestu?

Vestu by měl použít každý na vodě od WWI. U neplavců a dětí doporučujeme použití vesty vždy, na jakékoli vodě a to nejlépe vestu s límcem, která usnadňuje přetočení těla na záda a pomáhá udržovat hlavu nad vodou nebo vestu záchrannou. Sportovní plovací vesty jsou prostředkem pouze pomocným a jako takové jsou určeny pro plavce a pro případy, kdy je pomoc nablízku, nejsou tedy záchrannou plovací vestou pro neplavce či pro člověka v bezvědomí. Na vestě můžete ocenit tyto vlastnosti a součásti:

Nabízíme kvalitní plovací vesty od českých výrobců Hodonský a HIKO. Vesta Hodonský SAILING je jednoduchá vesta s rozepínámím vpředu a je vhodná na vodní turistiku a lehkou divokou vodu do obtížnosti WW2. Pro náročnější zákazníky doporučujeme plovací vesty od předního čekého výrobce HIKO:

Velikost XS S/M L/XL XXL
hrudník (cm) 84 88-100 104-116 122
pas (cm) 74 78-90 94-106 112
boky (cm) 88 92-104 108-120 124
velikost XS S / M L / XL XXL
Hmotnost uživatele (kg) 30 - 35 30 - 60 50 - 90 80 +

 

Dětské plovací vesty:

Velikost I Baby II Child III Junior
váha dítěte (kg) do 15 15-30 30-40
výška dítěte (cm) 80-105 100-130 125-150
výtlak vesty (N) 30 40 50

 

 

Další doplňky a vybavení

Třetí sedačka - například kanoi Pálava nebo kajak Solar a SeaWave můžete doplnit o třetí sedačku.

Vodotěsný vak - udrží vaše věci v suchu, průhledný vodotěsný vak na drobnosti nebo velký vak na vícedenní putování.

UV-Tech - Přípravek o objemu 250 ml vhodný k ošetření a zajištění delší životnosti pryže a plastových povrchů. UV Tech je vhodný na materiál Nitrilon® i Nitrilon® Extra

HÁZEČKA - Házecí pytlík, zkráceně házečka, je osobní záchranná pomůcka v podobě pevného plovoucího lana o průměru 8 až 12 mm, délky 10 – 25 m, které je smotané v pytlíku z nepromokavé tkaniny výrazné barvy s plovoucím materiálem u dna. Dnem pytlíku je lano vyvedeno opět ven a ukončeno okem, které bývá vyztuženo pro lepší úchop. Horní část pytlíku se dá uzavřít svorkou, aby láno svévolně nevypadávalo.
Házečka slouží k záchraně tonoucích, kteří jsou při vědomí. Je to zkrátka lano, které se hodí plavajícímu vodákovi.

VÝBĚR HÁZECÍHO PYTLÍKU - Vhodná délka házečky závisí na velikosti vodního toku, který budeme splouvat. Pro rafting na větších vodnatých řekách zvolíme délku 25 m. Delší nemá pro házení význam, dál nelze s dostatečnou přesností dohodit. Na většinu českých řek je ideální zvolit 15 až 20 m. Nevýhodou dlouhé házečky jsou její větší rozměry. Jednoznačnou výhodou delší házečky je větší dosah a lepší letové vlastnosti pytlíku zatíženého delším lanem.
U házečky oceníme široký otvor pro lano, který usnadňuje skládání lana do házečky (kuželovitý tvar pytlíku).